Placemaking: Framtidens inkluderande och levande handel

mustafa sherif urbanistica podcast placemaking sweden Källa: Fastighetsvärlden

Den 10 september deltog jag som talare på konferensen Köpcentrum & Butiker 2025 https://www.fastighetsvarlden.se/seminarier/kopcentrum-butiker-2025/ på Nalen i Stockholm, arrangerad av Fastighetsvärlden. Seminariet samlade aktörer från handel, fastigheter och stadsutveckling för att diskutera framtidens köpcentrum, butikernas roll och hur handeln behöver knytas närmare stadens utveckling.

I min presentation lyfte jag fram hur placemaking kan vara en nyckel till att skapa levande och attraktiva miljöer. Ett köpcentrum behöver vara mer än en handelsplats – det kan fungera som ett inomhus torg där människor möts, trivs och återkommer. Placemaking innebär att besökarna och personal i butiker får vara delaktiga i att skapa innehållet, genom att bidra med idéer, uttryck och aktiviteter som ger platsen liv och variation.

Jag betonade vikten av att våga experimentera och testa nya inslag genom principerna Quick, Light & Cheap, där små, snabba och billiga åtgärder kan leda till stora effekter och värdefulla lärdomar. En annan metod jag lyfte fram var The Power of 10, som handlar om att skapa variation i både platser och utbud för att locka olika målgrupper.

För att en plats ska förbli relevant över tid krävs flexibilitet. Därför behöver vi gå från ”Fixed to Flexible” med modulära butikslösningar, aktiveringsytor och säsongsbaserade pop-ups som gör att miljön hela tiden kan utvecklas istället för att bli statisk och förutsägbar. Samtidigt är det avgörande att skapa en lokal destination som speglar gemenskapens autenticitet och kultur. Det är först då platsen får långsiktig attraktionskraft.

Kärnan i mitt budskap var att köpcentrum inte kan ses som isolerade öar, utan måste vara en del av en sammanhängande stad. Genom placemaking kan de bidra till både handel och gemenskap och bli naturliga, levande mötesplatser i stadens flöden.

Vill du höra mer om hur placemaking-metoden kan användas för att skapa levande städer och dynamiska köpcentrum? Tveka inte att kontakta mig på info@mustafasherif.com

Bilder källa: Fastighetsvärlden

Published by Mustafa Sherif

Child Friendly Urban Planner at AFRY | TEDxStockholm | Public Speaker | Urbanistica Podcast Host | H22 City EXPO Ambassador | Placemaking Europe Leader

Leave a comment